Kaip pradėti pažintį su eteriniais aliejais?

Kviečiu užsukti į mano eterinių aliejų pasaulį, kuriame aš mėgstu panardyti. Vienas draugas iš manęs juokiasi ir sako, kad esu „sėdusi ant eterio“. Žinau, kad grubiai skamba, bet turiu pripažinti, kad aš jau sunkiai įsivaizduoju savo gyvenimą be eterinių aliejų.

Aš labai mėgstu apie juos šnekėti ir dalintis nauju atrastu kvapu ar malonia patirtimi. Man jie niekados nebuvo svetimi ir aš visada vertinau iš gamtos atėjusius vaistus.

Pastebiu, kad įvairiose gyvenimo srityse, ko mes nesuprantame, to mes bijome. Kviečiu nebijoti ir sužinoti daugiau kaip įsileisti į savo gyvenimą eterinius aliejus.

Pirma pažintis su eteriniais aliejais

Vaikščiodama po mišką aš visada jaučiuosi energinga ir atrodo visas kūnas giliau kvėpuoja. Ląstelės užsipildo deguonimi ir akyse atsiranda šviesa.

Gamta mano mokytoja, mano terapiautė. Ji žino kaip mane pradžiuginti, pagydyti kūną ir protą.

Kai pirmą kartą išgirdau apie eterinius aliejus man viskas atrodė savaime suprantama. Tai yra atėję iš gamtos, o ji mus gydo. Aš juos uostydavau pagal intuiciją ir stebėdavau pokyčius savo kūne. Su laiku žinių vis daugėjo ir galiausiai jie tapo neatsiejama mano gyvenimo dalimi.

Kas yra eterinis aliejus?

Eterinis aliejus – tai aromatingas, lakus skystis, aptinkamas daugelyje krūmų, gėlių, medžių, šaknų, krūmokšnių ir sėklų. Paprastai jis išgaunamas distiliacijos vandens garais būdu.

Eteriniai aliejai ir augalų ekstraktai yra įsišakniję istorijoje jau daugiau nei 5000 metų ir daugelio laikomi trūkstama šiuolaikinės medicinos grandimi.

Aromaterapija yra labai rimtas mokslas ir žmonės turi domėtis, ką naudoti, kaip naudoti, kiek naudoti ir kada naudoti.

Terapinis gydymas naudojant eterinius aliejus laikosi trijų skirtingų modelių: angliško, prancūziško bei vokiško.

Prancūziškas modelis

Prancūziškas modelis siūlo tyrų (neskiestų) terapinės kokybės eterinių aliejų vietinį taikymą ir/arba grynųjų eterinių aliejų vartojimą į vidų.

Angliškas modelis

Pagal angliškąjį modelį nedidelis kiekis eterinio aliejaus yra dedamas į didelį kiekį augalinio aliejaus ir juo masažuojamas kūnas.

Vokiškas modelis

Vokiškasis modelis susitelkia ties eterinių aliejų inhaliaciją, t.y. tikrąją aromaterapiją. Tyrimai parodė, kad kvapų uostymas gali daryti didelį poveikį smegenims, ypač pagumburiui (organizmo hormonų reguliavimo centrui) ir limbinei sistemai (emocijų centrui). Kai kurie eteriniai aliejai, kuriuose yra daug seskviterpenų: miros, santalų, kedrų, auksabarzdžių ir melisų, gali žymiai padidinti deguonies patekimą į smegenis bei jų aktyvumą, tai gali pagerinti daugelio organizmo sistemų funkcionalumą.

Būtent dėl savo gebėjimo veikti ir protą, ir kūną eteriniai aliejai išties išsiskiria iš kitų gamtinių gydomųjų medžiagų.

Jie turi unikalią savybę prasiskverbti į ląstelės membranas ir nukeliauti į kraują bei audinius. Unikali, riebaluose tirpi eterinių aliejų struktūra yra labai panaši į mūsų ląstelės sienelės sandarą. Taip pat, eterinių aliejų molekulės yra santyknai mažos ir tai sustiprina jų gebėjimą prasiskverbti į ląsteles.

Kaip pradėti savo pažintį su eteriniais aliejais?

Išeiti į gamtą

Pirmas patarimas būtų dažniau išeiti į gamtą, kur gali užuosti daug įvairių kvapų. Pradėti valyti savo kūną ir mintis, bei suprasti kaip gamta mus gydo.

Ieškoti kokybiškų eterinių aliejų

Eterinių aliejų rinkoje galima rasti labai daug, bet aukštos kokybės – vos pora procentų. Neveltui senovėje, tai buvo laikoma prabangos prekė ir tik turtingiems pasiekiama. Išgauti gerą kokybę būtina:

 • Tinkamos kiekvienam augalui auginimo sąlygos, nes jie yra unikalūs ir reikalauja skirtingos priežiūros, oro temperatūros bei dirvožemio.  Veikliosios medžiagos atsiskleidžia tik tada, kai augalas laimingas.
 • Distiliavimas būtinas iš karto po nuskynimo, tinkamame slėgyje, temperatūroje ir nerūdijančio plieno lydiniuose.
 • Po to atliekami tyrimai, kad atitiktų veikliųjų medžiagų kiekį. Gamtoje visko pasitaiko – augalas gali kvepėti, bet neturėti jokio poveikio mūsų sveikatai.

Pasikliauti intuicija

Pradžioje reikėtų pasikliauti intuicija ir eterinius aliejus rinktis pagal kvapą. Siūlau pradėti nuo tų, kurie labiausiai kvepia, kad pirma pažintis būtų maloni. Tai gali būti visi citrusiniai vaisiai, pipirmėtė, levanda, eukaliptas.

Svarbu laikytis saugumo taisyklių

 • Geriau mažiau nei per daug.
 • Pirma tepti ant mažo ploto riešo vidinės pusės, kur yra plonesnė oda. Taip įsitikinsite, ar aliejus nedirgina.
 • Eterinis aliejus tirpsta riebaluose, tad, jeigu oda nuo eterinio aliejaus sudirgo, nuraminti ją galima su riebalu.

Ieškoti žinių apie eterinius aliejus

Žingsnis po žingsnio gilinti savo žinias aromaterapijoje t. y., paskaitos, straipsniai, knygos, asmeninės konsultacijos.


Viskam turi ateiti laikas ir suvokimas. Gamta mus myli ir saugo. Padėkokime jai tuo pačiu bei saugokime savo ir savo artimųjų sveikatą.

Kokio augalo kvapas tau yra maloniausias? Gal jis tau sukėlė kažkokius prisiminimus, asociacijas? Pasidalink komentaruose!

2 thoughts on “Kaip pradėti pažintį su eteriniais aliejais?”

 1. Man kol kas labiausiai patinka citrusiniai kvapai. 🙂 Visi kiti labiau erzina nei kvepia. Kaip manai, kodėl taip yra?

  1. Uoj koks geras klausimas 🙂
   citrusiniai et . al. valo kepetnis ir pas reta, kurį nebūna jos užterštos, tai jį mėgsta dauguma bei profilaktiškai rekomenduočiau visiems garinti.
   Kol kepenys nėra švarios tol dažnai kiti eteriniai aliejai būna nemalonūs, bet tavo atveju manau yra labiau tai, kad tu dar nesi daug jų išuosčiusi.
   Kiekvieno uoslė yra labia specifinė ir vieni jautriau reaguoja į kvapus kiti yra ją labai išdirginę ir nebeužuodžia kas patinka.
   Man asmeniškai pats skaniausias yra frankensence, sandalwood, peppermint, eucaliptas. Citrusiniai man patinka, bet aš jau noriu gilesnių kvapų.

   Tam, kad žmonės atrastu savo kvapus visada kviečiu atvykti į aromadegustacijas, kur moterys (yra ir vyrų), kurie dalinasi savo atradimais bei patirtimis.
   Žinoma ir galimybė pabandyti įvairių kvapų labai vilioja mane atvykti 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *